| خطبه های جمعه | شهرستان بابلسر | نقشه سايت | درباره ما |

 
 

گلدكوئيست چيست ؟


گلدكوئيست  به ظاهر يك شركت تجاري مستقل است كه از آسياي شرقي (هنگ كنگ ) اداره مي شود و در واقع توزيع كننده محصولات كلكسيوني موسسه و ضرابخانه « اچ پي ماير » در آلمان است . ساعت طلا , گردنبند و سكه هاي طلا در اين موسسه آلماني با هدف فروش به كلكسيون داران دنيا توليد مي شود. آنها زحمت توزيع اين محصولات را برعهده هنگ كنگي ها در شركت « گلدگوئيست » گذاشته اند. عده اي مي گويند « گلدكوئيست » بر اساس قراردادش با « اچ پي ماير » بايد فروش مشخصي در هر ماه داشته باشد تا اين امتياز ويژه و بردرآمد , يعني عرضه محصولات گران قيمت « اچ پي ماير » كه حتما سود سرشاري را درپي دارد از دست بدهد. پس « گانشاكورت جورج دوكورنيك » مدير عامل شركت « گلدكوئيست » و ديگر اعضا هيئت مديره چاره اي جز جلب هرچه بيشتر مشتريان تازه از سراسر دنيا ندارند. هنگ كنگي ها هر ترفندي را به كار مي گيرند تا هر چه بيشتر بفروشند. چرا كه در « گلدكوئيست » اين يك اصل است كه مشتري بيشتر , عايدي افزونتر , در نتيجه سود سرشارتو. بنابر اين هدف اصلي « گلدكوئيست » صرفا كسب درآمد چشمگير براي خود است .
« گلدكوئيستي ها » براي تحقق آرزويشان سعي دارند با زيركي پول جيب هاي افراد ساده لوح را بيرون بكشند تا براي خريد كالاهايشان هرچه بيشتر بپردازند. از آن جا كه قيمت اين كالاها گران است پس چاره اي جز دادن وعده و عيدهاي مسخ كننده وجود ندارد. آنها با وعده هاي دلفريبي مثل درآمد « روزانه 7200 دلاري به عنوان پورسانت و عايدي روزانه حداقل هزار دلاري تا پايان عمر » هركسي را وسوسه مي كنند تا براي خريد كالاهايشان اقدام كند و براي بهره گيري از اين عوايد سرشار كه ظاهرا به صورت صعودي افزايش مي يابد ديگران راهم به خريد از « گلد كوئيست » تشويق كند. اما به هيچ كس نمي گويند كه حساب و كتاب شان براي پراخت پورسانت چه قدر يا چيست . آنها هرگز نمي گويند كه در ازاي ميليون ها دلاري كه از فروش ماهانه به جيب مي ريزند فقط كمي بيش از يك ميليون و نيم درآمدشان را تحت شرايطي خاص كه گاه هرگز تحقق نمي يابدبه عنوان پورسانت به خريدارانشان كه بايد نقش وزيتور را هم ايفا كنند , مي پردازند.


ضربه به نظام اقتصادي كشور
گلدكوئيست به پيكره نظام اقتصادي كشور , لطمه مي زند. صاحبنظران و متخصصان صنف طلا و جواهر معتقدند ارزش سكه هاي طلاي گلدكوئيست يك سوم مبلغي است كه شركت هنگ كنگي از مشتريان ايراني خود دريافت مي كند. به عبارت ديگر در يك فرض خوشبينانه از اينكه هر خريدار گلدكوئيست پس از واريز وجه حتما محصول درخواستي خود را در يافت مي كند موارد خلاف اين به دفعات مطرح شده است .بايد بپذيريم كه دو برابر رقمي كه به عنوان محصول گلدكوئيست به كشور وارد مي شود , به صورت ارز از كشور خارج مي گردد و اين ضربه اي جبران ناپذير بر پيكره اقتصاد ملي است .
كارشناسان معتقدند حتي نمونه هاي داخلي گلدكوئيست نيز كه هر از گاهي از گوشه و كنار چهره مي نمايانند. باعث خروج نقدينگي از بخش هاي صنعتي و توليدي مي شوند و اقتصاد كشور را دستخوش مشكلات مي سازند.
اغراض گلدكوئيست در ايران
اغراض استعماري و استكباري گلدكوئيست در ايران را نمي توان از اهداف خصمانه آمريكا و اروپائيان جدا دانست زيرا مديران اين شركت تجاري با هدايت كاربران از هنگ كنگ به دنبال انتفاع بيشتر هستند تا بدين شيوه بر زراندوزي خود بيفزايند.
افزايش سرمايه هاي اين شركت به نوعي وابسته به خروج ارز و سرمايه هاي ملي از كشور است كه اين روند نظام پولي و اقتصادي كشور را تهديد مي كند.
خروج 400 يا 500 هزار تومان از سوي هر مشتري اين شركت غيرقانوني از ايران و بازگشت سرمايه اي نصف مبلغ در قالب ساعت , گردن بند , سكه و ... نشانه واضحي از تاثيرات منفي آن بر اقتصاد كشور است .
به دنبال تهديدات آمريكا و اروپا عليه منافع ملي ايران چنين بنظر مي رسد كه شركت گلدكوئيست و ساير شركت هاي مشابه نيز اهداف و مطامع استكباري خاصي را دنبال مي كنند تا براين اساس در نظام اقتصادي ايران اخلال ايجاد كرده و به اهرم هاي فشار خود عليه ايران بيفزايند.

هشدار بانك مركزي
به دنبال اين تجارت غيرقانوني , بانك مركزي باصدور اطلاعيه اي كه در روزنامه جمهوري اسلامي نيز منتشر گرديد فعاليت اين شركت اينترنتي را غيرقانوني اعلام كرد و خواستار برخورد دستگاه قضايي با عوامل اين شركت در كشور شد.
بانك مركزي فعاليت شركت هاي اينترنتي پنتاگونا , پرايم بانك و گلدكوئيست را غيرقانوني دانست و اعلام كرد فعاليت اين اين شركتها پيامدي جز كلاهبرداري , فريب مردم و ايجاد عوارض نامطلوب اقتصادي , اجتماعي و فرهنگي ندارد.
بانك مركزي همچنين اعلام كرد درصدد طرح شكايت از اينگونه شركتها در قوه قضائيه است كه فرصت فعلي مناسب ترين فرصت براي اقدامات قانوني اين دستگاه ناظرپولي و ارزي در كشور مي باشد تا مانع خروج ميليونها دلار ارز از كشور شود و اخلال گران نظام اقتصادي مجازات شوند.

سواستفاده از تصوير امام خميني (ره )
ضرب سكه اي با تصوير امام خميني (ره ) به وسيله موسسه و ضرابخانه « اچ . بي . ماير » و قرار گرفتن اين سكه در فهرست كالاهاي گلدكوئيست , ترفند اين شركت براي جذب خريداران ايراني بود. بازارياب هاي گلدكوئيست ضرب چنين سكه اي را دليلي براي موجه بودن اين طرح در كشورمان اعلام كردند. حال آن كه هدف موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (ره ) در اعطاي مجوز به شركت ماير , هدفي فرهنگي بوده و سواستفاده از آن در روند فعاليت هاي قمارگونه گلدكوئيست , نوعي توهين به ساحت مقدس حضرت امام (ره ) به حساب مي آيد كه بايد برخورد قانوني در اين راستا صورت پذيرد.
با ضرب اين سكه , افراد ساده لوح پذيرفتند كه روند فعاليت اين شركت شكل قانوني دارد و بي توجه به هشدارهاي كارشناسان مبادرت به مثلا سرمايه گذاري و خروج ارز از كشور كردند تا بر اين اساس به درآمدهاي دلاري نزديك شوند.
بازاريابي شبكه اي
عبارت " Network Marketing " بازاريابي شبكه اي يا است از بازاريابي سينه به سينه براي ارائه نوعي كالا يا خدمات . به عبارت ديگر فلسفه وجود بازاريابي شبكه اي اين است كه يك محصول خاص به جاي تبليغات رسانه اي مثل تلويزيون يا روزنامه به وسيله مصرف كنندگان خود محصول معرفي و تبليغ مي شود چرا كه اين نوع تبليغ اثربخش تر از هر نوع تبليغ ديگري است . بر اين اساس طرفداران بازاريابي شبكه اي مي گويند يك مصرف كننده بيش از آنكه به تبليغات پرهياهوي تلويزيون و يا آكنده از شعار روزنامه ها توجه كند , براي استفاده از يك كالا يا خدمات خاص از مشورت و پيشنهاد دوستان خود بهره مند مي شود و در صورتي كه اين تبليغات شفاهي و سينه به سينه مكانيزه شود يك كالا صاحب هزاران مبلغ مجاني و پر كار در سراسر جهان خواهد بود. روش مكانيزه كردن اين نوع تبليغات بدين صورت است كه فرد مبلغ , بابت هر خريداري كه معرفي مي كند درصدي را به عنوان « پورسانت » دريافت مي كند. در نظام مالي « گلدكوئيست » و بازاريابي هاي مشابه افراد بايد در ابتدا به وسيله يكي از اعضا وارد سيستم شوند و اين كار در جلسه هاي مخفيانه معارفه و توجيهي صورت مي گيرد.
سپس يك مبلغ اوليه به عنوان هزينه خريد محصول كه به انتخاب خود برگزيده از او دريافت مي شود (در گلدكوئيست ورودي بين 400 تا 600 هزار تومان برآورد شده است ) اكثر محصولات گلدكوئيست سكه هاي به اصطلاح طلا بود. در روش الماس يك تكه الماس به اندازه سر يك خودكار بيك تبليغ مي شد. در واقع در اين روش همه پول مي دهند تا عضو شوند و از عضو كردن ديگران سود ببرند. اما واكنش كارشناسان و اقتصاددانان كشورمان نسبت به اين ماجرا نيز كاملا همانند تجارت الماس و مدل هاي مشابه است .
خروج 3,5 ميليارد دلار ارز از كشور!
يك كارشناس گفت : در سالهاي اخير به سبب فعاليت شبكه هاي غيرقانوني كه اقدام به جمع آوري پول مردم كرده و آنها را تشويق مي كنند براي كسب سود , نفرات ديگري را وارد اين شبكه كنند 3,5 ميليارد دلار ارز از كشور خارج شده است .
گلچوئيان افزود : ارز خارج شده از كشور به سبب فعاليت غيرقانوني اينگونه شركتها در مقايسه با درآمد نفتي كشور از ميزان بالايي برخوردار است كه اين روند اقتصاد كشور را تهديد مي كند.
اين كارشناس با بيان اينكه گسترش فعاليت اينگونه شركتها معضلات بسياري ازجمله امنيتي , اقتصادي و قضايي براي كشور درپي خواهد داشت , افزود : باتوجه به غيرقانوني اعلام شدن , فعاليتهاي پيدا و پنهان اين شركتها براي جذب اعضا و در نتيجه كسب پول بيشتر با شدت بالايي ادامه دارد.
گلچوئيان گفت : تبعات اجتماعي و فرهنگي مانند بي انگيزگي جوانان نسبت به كار و اشتغال از آثار اينگونه فعاليت هاي مخرب و غيرقانوني در كشور است .

درآمد ناشي از گلدكوئيست , شرعا حرام است
مراجع تقليد با قاطعيت , درآمدهاي ناشي از گلدكوئيست را به طوركلي حرام اعلام كرده اند. حال چه اسم پورسانت بر آن گذاشته شود و چه سود و بهره و سرمايه گذاري نام بگيرد و يا درقالب مشاركت اقتصادي با هر هدفي باشد.
يكي از دلايل شكست طرحهاي مشابه گلدكوئيست در گذشته نظير « پنتاگونا » , « تجارت الماس » و « پرايم بانك » نيز مخالفت صريح مراجع عظام تقليد با آنها بود كه اين نوع درآمدهارا كاذب و غيرشرعي اعلام كردند.

لذا به فتوای بعضی از مراجع اشاره می شود:

 آية الله صافی گلپايگانی مد ظله، آية الله فاضل لنکرانی مد ظله، آية الله سيستانی مد ظله، آية الله مکارم شيرازی مد ظله

نظر جنابعالي در مورد درآمد حاصل از بازاريابي شبكه‌اي و مخصوصاً شركت گلد كوئيست چيست؟

بسم الله الرحمن الرحیم

بازاريابي به شكلي كه در گلد كوئيست و امثال آن است حرام و درآمد حاصل از آن نيز حرام است و الله العالم.

لطف الله صافی

در مورد شركت گلدكوئيست و نظاير آن كه اخيرا سئوالات مكرري از اين دفتر شده و كثرت سئوالات دليل بر فعاليت گسترده ي اين شركتها از نظر كمي و كيفي است ، اعلام مينمائيم كه ارتباط با اين شركتها هم به عنوان اولي حرام است و هم به عنوان ثانوي .
اما عنوان اولي : براي اين كه از مصاديق اكل مال به باطل است كه مورد نهي صريح در قرآن واقع شده ، و تحصيل پول از اين طريق تمام مفاسد اقتصادي و فرهنگي و اجتماعي قمار را دارد.
اما عنوان ثانوي : براي اين كه راهي اختراع كرده اند تا ضمن سود سرشار و هنگفت ، كشورهاي ديگر مخصوصا مسلمانان را از نظر اقتصادي مورد تضعيف قرار دهند و ارزهاي آنان را از كشورشان بيرون ببرند و افراد فعال را از فعاليتهائي كه موجب ارتقا و رشد كشورشان است بازدارند و اين عنوان ثانوي از نظر اهميت بالاتر از عنوان اولي است .
لذا توالي فاسد اين گونه معاملات كه بر هيچ فرد منصفي پوشيده نيست موكد حرمت آن مي باشد و پولي كه از اين راه به دست مي آيد درصورتي كه صاحبان آن معلوم نباشد بايد تماما به فقرا  صدقه داده شود. اميد است كه ملت شريف و مسلمان مخصوصا جوانان عزيز ، هشياري و آگاهي بيشتري يافته و از دامهاي گسترده ي شيطاني اجتناب نمايند.

محمد فاضل لنکرانی

قم 7720500-0251، فاكس: 7723098-0251

سؤال1 -  کار کردن در شبکه شرکت گلد کوئيست که دفتر مرکز آن در هنگ کنگ است و کار آن فروش طلا از طريق عضو گيری و زير شاخه چه حکمی دارد؟

سؤال 2- آيا معامله با شرکتهای مثل گلد کوئيست و شبيه ان حرام است؟

سؤال3 - آيا تجارت الکترونيکی گلد ماين حرام است ؟

 سؤال4 - معامله و کسب درآمد و خريد سکه طلا از شرکت گلدماين اشکال دارد اگر اشکال دارد؟

جواب1و2و3و4-  حضرت آيت الله ورود به اينگونه معاملات را اجازه نمی دهند.

دفتر حضرت آيت الله سیستانی

سؤال 1 ـ اين جانب و عدّه اى از دوستان، كه در شركتى به نام «گلدكوئست» سرمايه گذارى كرده ايم، شنيديم جنابعالى كار اين شركت را حرام دانسته ايد. بدين وسيله خواستيم توضيحاتى، كه از اساسى ترين مطالب در مورد اين كار است، و براى جنابعالى نگفته اند، به شرح زير به اطّلاع جنابعالى برسانيم:

تجارت شبكه اى كارى است كه افراد از طريق شبكه اينترنت به خريد مى پردازند، و تمام اجناس، حتّى اجناس خوراكى، از اين طريق خريد و فروش مى شود. مسأله مهم اين جاست كه اين شركت ها، حتّى شركت هاى موادّ غذايى، امتيازاتى براى مشتريان در نظر مى گيرند، تا افراد از آنها خريد نمايند. و اين مطلب را يك شهروند اروپايى، يا آمريكايى به صراحت تصديق مى نمايد. شركت Goldquest هم يكى از همين شركت هاى تجارى است، كه براى بالا بردن فروش خود، علاوه بر فروش آزاد، به مشتريان اين امكان را مى دهد كه از شركت به صورت قسطى نيز خريد كنند. مطلبى كه در توضيحات افراد جا افتاده اين است: هنگامى كه وارد سايت شركت شويد از شما سؤال مى كنند: شما قصد داريد تنها سكّه طلا بخريد، يا علاوه بر خريد، قصد شركت در كار بازاريابى نيز داريد؟ و حتّى شخص مى تواند نام خود را بنويسد، و يك ماه بعد پول به حساب بريزد. نحوه به حساب ريختن پول از طريق كارت هاى اعتبارى است، كه كاملا معتبر و بدون كلاهبردارى مى باشد، و اين كارت ها زمانى جاى پول نقد را خواهد گرفت. بنابراين، كسى كه نمى خواهد بازاريابى كند، يك خريد كامل انجام مى دهد، و در حقيقت چون يكى از روش هاى زمان تورّم اين است كه پول نقد را به طلا تبديل كنيم، پس اين راه يك راه كاملا عاقلانه به نظر مى رسد. و چنين شخصى كه خريد كامل انجام داده، سكّه طلايش را دريافت مى كند، و اگر يك نفر را هم معرّفى نكند هيچ تأثيرى در خريد او ندارد. پس مسأله اى كه خدمت جنابعالى گفته بودند كه تا اشخاصى را معرّفى نكنيد به شما پول نمى دهند، و طلا دريافت نمى كنيد، مخصوص زمانى است كه شخص خودش علاقه مند است براى شركت بازاريابى كند. در اين صورت نيم بها خريد مى كند، و بقيّه پول طلا را با بازاريابى و سهيم شدن در سود شركت پرداخت مى كند. اگر مطلبى كه باعث حرام شدن اين تجارت مى شود، معرّفى كردن اشخاص است، كار بازاريابى نيز كه افراد زيادى در حال حاضر به آن اشتغال دارند يك امر حرام و خارج از حكم شرع محسوب مى شود. و اگر اين مطلب كه تا افرادى را معرّفى نكنيم به ما وجهى پرداخت نمى شود، باعث حرام شدن كار شركت گلدكوئست است، بايد عرض كنيم : پس از 6 ماه، اگر كسى نتوانست افراد را معرّفى كند، شركت به همان مقدار پول كه پرداخت شده سكه يا طلايى براى وى مى فرستد، كه قطعاً تا به اين لحظه اين مطلب براى شما گفته نشده بود. بنابراين، اگر كسى نخواست ديگرى را معرّفى كند، بطور كامل خريد مى كند و تمام پول طلا را مى پردازد، و حتّى در يك قسمت از سيستم مى تواند نام و شماره خودش را مخفى كند، تا هيچ كس حتّى اسم او را هم نداند. اجناسى كه اين شركت بفروش مى رساند، چند خصوصيّت بارز دارد كه باعث مى شود قيمت آن زياد، و حتّى از ارزش وزنى اش بيشتر گردد! از جمله اين كه اوّلا : روى آن يك شكل ضرب شده. و ثانياً : توسّط يك دولت پشتوانه مالى گرديده. و ثالثاً : عيار آن 24 است. رابعاً : موارد ضرب آنها مُد روز است. كه خصوصيّت آخر باعث مى شود وقتى سكّه تمام شد كسانى كه علاقه مند به داشتن اين نوع سكّه هستند، آن را از ما بخرند و قيمت آن چند برابر مى شود. و گمان نمى كنم كه در اين سود نيز مسأله حرامى وجود داشته باشد، چون يك تجارت است، و قيمت ها هم از طرف خود شركت تعيين مى شود، و چيزى است كه اتّفاق افتاده، و اكثر دوستان سكّه ها يا طلاهايى را خريدارى كرده اند كه گران شده، و سود دوّمى نصيب آنها شده است. برخى مى گويند: «چون انسان سريع به پول هنگفتى مى رسد، پس بدون تلاش است و حرام». بايد عرض كنم: «اين كار آن قدر نياز به تلاش دارد، و به قدرى پر مشقّت است كه گاه حتّى وقت خواب و خوراك را هم مى گيرد!» با توجّه به توضيحات بالا، لطفاً نظرتان را بيان فرماييد.

جواب1 : مشكل اصلى در اين جا دو چيز است، كه ما كاملا به آن توجّه داريم، و دليل حرمت اين كار همين دو چيز است: اوّل اين كه سكّه ها به قيمت واقعى بازار فروخته نمى شود، بلكه دو يا سه برابر قيمت واقعى فروخته مى شود. كه قسمتى از اين مبلغ اضافه، نصيب آن شركت، و قسمتى نصيب رديف هاى اوّل مى شود، و رديف هاى آخر به يقين گرفتار زيان مى شوند. در واقع قسمت اضافى شبيه نوعى لاتار (بخت آزمايى) است، و مشمول آيه شريفه (لاَ تَأْكُلُوا أَمْوَالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْبَاطِلِ) مى باشد. و مسائلى از قبيل نقش سكّه، و وضع آينده آن، پوشش هاى كاذبى است كه به اين كار خلاف داده مى شود. ديگر اين كه، كسانى كه در گردش اين معاملات قرار مى گيرند، نه صنعتى دارند، نه كشاورزى، و نه تجارت مثبتى. پول هاى كلانى كه به جيب رديف هاى اوّل يا آن شركت مى ريزد از كجاست؟ اگر واقعاً از اين طُرُق بتوان ثروتمند شد، خوب است همه كارها را رهانند، و دنبال اين برنامه هاى كاذب بيفتند! و در يك كلمه، اين كار شبيه لاتار و بخت آزمايى و قمار است، و درآمدش مشروع نيست. و تاكنون ده ها نوع آن را براى ما نوشته اند و توضيح خواسته اند، و ما به همه جواب منفى داده ايم. شما مى توانيد پول خود را از آن مؤسّسه باز پس بگيريد، و سزاوار افراد با ايمانى امثال شما نيست كه آلوده اين كار شويد.

سؤال 2 ـ شركت كارگشايان انصارالموحّدين، در سال 1380 با هدف فقرزدايى، مشاركت در امور خيريّه، و گسترش سنّت حسنه هديه، آغاز به كار نموده است. كارنامه درخشان اين شركت نشان مى دهد كه توانسته است با سازماندهى، جهت دادن، و هدفمند كردن هديه هاى كوچك مشتركين، مشكلات تعداد زيادى از هموطنانى كه در طرح هاى هميارى مشاركت نموده اند را برطرف كند. و از سوى ديگر نبودن حتّى يك مورد نارضايتى و شكايت، نمايانگر حسن نيت، دقّت بالا، و صداقت اين شركت است.

با توجّه به آمار بالاى بيكارى، فقر فراگير، بالا رفتن سنّ ازدواج، و معضل بزرگ اعتياد در جامعه، اين شركت مصمّم شد به اندازه توانايى خود گام مؤثّرى در راه ريشه كن كردن اين نابسامانى ها بردارد. براى اين كار، و با در نظر داشتن مبانى اسلامى، و در چارچوبه قوانين دولت جمهورى اسلامى، و با توجّه به تأكيد آيات و روايات فراوان، بر لزوم همكارى و تعاون بين مسلمين، اقدام به برنامه ريزى براى طرح «كارگشا» كرده است. براى شفّاف تر شدن موضوع به تشريح كامل طرح مى پردازيم:

محمّد، كه از مشاركت كنندگان در طرح است، چگونگى ورود به طرح و مزاياى آن را براى 3 نفر از دوستان خود (على، حسن و حسين) تعريف مى كند. هر يك از اينها براى ورود بايد مبلغى معيّن به نيّت هديه به محمّد، جهت واريز كردن به حساب بانكى مشتركين قبلى بدهند. محمّد وجوه دريافتى اين 3 نفر را، به حساب بانكى احمد (رده هشتم جدول) و محمود (رده پنجم جدول) كه پيش از او در طرح شركت نموده اند واريز مى كند، و مبلغ اندكى هم بابت هزينه هاى (چاپ، بسته بندى، پست پيشتاز، حقوق كارمندان، مخارج جارى شركت، و مانند آن) به حساب بانكى شركت واريز مى كند. محمّد پس از پرداخت وجوه به حساب هاى بانكى، اصل قبض هاى بانكى را به همراه فرم مشخّصات (على، حسن و حسين) براى شركت ارسال مى كند، پس از رسيدن بسته پستى محمّد به شركت، مسئول بررسى قبض هاى بانكى و فرم ها، در صورت درست بودن قبوض و مشخّصات فردى، صحّت آن را تأييد مى كند. پس از اين مرحله، از روى مشخّصات درج شده در فرم درخواست، براى على، حسن و حسين بيمه نامه عمر صادر مى شود. سپس فرم هاى جديدى ارسال مى شود، كه در آن احمد (كسى كه در رده هشتم جدول بوده، و بخشى از پول هاى على، حسن و حسين به حسابش واريز شده) از جدول خارج گشته، و حامد كه در فرم قبلى در رده هفتم جدول جاى داشته، به رده هشتم جدول آمده، و نام محمود كه در فرم قبلى در رده پنجم جدول بوده، به رده ششم مى رسد، و نام على، حسن و حسين هر كدام در يك فرم در خانه اوّل جدول نوشته شده، و نام محمّد به رده دوم اين 3 فرم مى رود. پس از انجام اين مراحل و كنترل دوباره، فرم هاى اين 3 نفر، به همراه بيمه نامه هاى عمر آنان، بسته بندى شده، و توسّط پست پيشتاز برايشان ارسال مى شود. هر يك از اين 3 نفر بايد 3 نفر ديگر را به اين مجموعه اضافه كنند. در اين صورت نام محمّد به رده سوم جدول مى رود، و على، حسن و حسين به رده دوم جدول مى رسند. حال اگر يكى از اين افراد نتواند ظرف مدّت 6 ماه سه مشترك جديد بيابد، شركت بيمه متعهّد شده اصل وجه پرداختى او را به وى بازگرداند. بنابراين، هيچ كس با شركت در طرح كارگشا مغبون نخواهد شد. و اين در حاليست كه همه مشاركت كنندگان (حتّى كسانى كه نتوانند 3 مشترك به طرح اضافه كنند) تحت پوشش بيمه عمر و حوادث قرار مى گيرند. به اين ترتيب، و با اضافه شدن مشتركين جديد، هنگامى كه محمّد به رده پنجم و هشتم جدول برسد، هداياى اعضا به شماره حساب او واريز مى شود، و پس از او نوبت به على، حسن و حسين مى رسد.

با توجّه به توضيحات بالا، مشاركت در اين طرح از منظر شريعت مقدّس اسلام چه حكمى دارد؟

جواب2 : روح اين طرح همان روح طرح گلدكوئست است; كه نوعى اكل مال به باطل، و شباهت زيادى با قمار دارد. با اين تفاوت كه گلدكوئست از يك اسم خارجى استفاده كرده، و تمسّكى به آيات قرآن نمى جويد، ولى انصارالموحّدين از نام بسيار مقدّسى استفاده كرده، و براى پوشاندن اعمال خود آياتى از قرآن را سپر قرار داده است. و به يقين اين كار مسئوليّت سنگينى در روز قيامت براى آنها خواهد داشت. سزاوار شما عزيزان نيست كه آلوده اين گونه كارها شويد، و آن برادران نيز خوبست، هر چه زودتر از اين كار خلاف شرع كه به زودى حكم آن در مجلس شوراى اسلامى مشخّص خواهد شد چشم بپوشند، و به جاى استفاده از اموال بادآورده، به سراغ فعاليّت هاى مثبت توليدى بروند.

والسلام عليكم ورحمة الله وبركاتة              

دفتر آيت الله العظمي مکارم شيرازي / بخش استفتاءات

30/3/1384

 


 
 
صفحه اصلي